Історія музею коледжу

Себе шукаємо в історії, щоб зрозуміти, знати і знайти!
                                   Девіз активу музею

Завідувач музею коледжу - Живиця Людмила Олександрівна.

Про наш коледж  розповідати можна дуже довго. Тому що історія нашого навчального закладу сягає майже 90 років.
Ідея створення музею історії коледжу  належить колишньому директору, в минулому державного  аграрного технікуму, Меленчуку Омеляну Йосиповичу.

З цією ідею Меленчук О. Й.  виступив на засіданні комісії по створенню музею в навчальній частині, на той час  радгоспу-технікуму «Перемога». До складу комісії, яку очолив Меленчук О.Й, увійшли: голова циклової комісії суспільно-економічних дисциплін Посадов В.К, викладачі історії, керівник фізичного виховання Шевченко О.В., викладач Панін Є.М., а також колишні викладачі - пенсіонери Коган І.Й., Фель Г.Я., Заяц І.П., Вітенко С.Н., Величко М.Ф. На засіданні комісії розглядалось питання: про створення музею історії технікуму. З повідомленням на засідання виступив Меленчук О. И Він запропонував періодізацію історії технікуму, з якою погодилися члени комісії.

Експозиція музею поділяється на такі періоди:

І період – 1926-1941рр. Це період, коли на базі річної школи тваринників, яка існувала з 1926р. до липня 1930р., формувався технікум і в 1930р. він був заснований, як середня зоотехнічна школа, яка випускала молодших зоотехніків. Вона існувала до 1941р.

ІІ період - 1941-1944рр. Це період, коли технікум припинив свою роботу, а викладачі - чоловіки і учні старших курсів були прізвані в армію для участі у війні з фашистською Німеччиною.

III період - листопад 1944р. - серпень 1953р. Це період відродження технікуму в с. Мирний Покій (с. Красне) і до переїзду (перебазування технікуму в пгт. Василівка у серпні 1953).

ІV період - серпень 1953р. до вересня 1964р. Це період нового становлення технікуму, розширення матеріальної бази, значного покращення учбово-виховного процесу, відкриття заочного відділу та ветеринарного відділу (1956р). Створення матеріальної бази практики на базі колгоспу ім. Ватутіна та інших об’єктів.

V період - вересень 1964р. - серпень 1998р. Цe період, коли по рішенню уряду для покращення учбово-виховного процесу, практичної підготовки студентів, технікум був об'єднаний з радгоспом «Перемога» і утворений учбовий заклад - радгосп-технікум «Перемога».

Через деякий час у зв'язку з початком перебудови в Радянському Союзі (1985р) і іншими подіями, пов'язаними із змінами в суспільстві, можна зробити висновок, що з 1998р. наступив новий період розвитку технікуму.

У 1998 р. було виокремлено  із радгоспу-технікуму виробничу  частину і створено на її базі державне  підприємство «Степногірське».
Новий етап, шостий, у розвитку навчального закладу розпочався Наказом Міністерства аграрної політики України від 4 жовтня 2005р. № 531 «Про створення регіональних структурних підрозділів Таврійської державної агротехнічної академії» і технікум став називатися Відокремлений структурний підрозділ «Василівський аграрний технікум Таврійської державної агротехнічної академії». Аграрний технікум вперше за всю історію його існування очолила жінка – Боєва Тетяна Сергіївна.
Наказом Міністерства аграрної політики України від 31.05.2007р. № 375 - ВСП «Василівський аграрний технікум Таврійської державної агротехнічної  академії» перейменовано у відокремлений структурний підрозділ «Василівський коледж Таврійського державного агротехнологічного університету».

У 2015 році коледж підпорядковано Міністерству освіти і науки України.
Повернемося до  засідання комісії, де були розподілені обов'язки між її членами по створенню музею. Роботу по створенню музею очолив колишній викладач історії Коган І. Й. Йому належало зібрати матеріли (письмові, фото і ін.), а також розподілити їх по періодах історії технікуму. Ця робота проводилася у співпраці із завідуючим кінофотолабораторією і художником художнього фонду м.Запоріжжя. Інші члени комісії займались пошуками і збором матеріалів. Зокрема, Шевченко О. В. підтримував зв'язок з Запорізьким краєзнавчим музеєм. Меленчук О.Й забезпечував цю роботу фінансово, уклавши  договір з державним художнім фондом  м. Запоріжжя.
Збір матеріалів проводився шляхом передачі фотокарток і інших матеріалів викладачами пенсіонерами, виїздами в Новомиколаївський район, де згідно документів, 01 липня 1930 року, було утворено навчальний заклад.  для особистих зустрічей з випускниками довоєнних та післявоєнних років, листування з випускниками 30-40рр, а також організації зустрічей з випускниками інших років.
Необхідність утворення музею було продиктовано умовами суспільно-політичного життя, яке склалося на початку 90-х років: розпад Радянського Союзу, створення незалежної України 24 серпня 1991р. Нові умови вимагали зміни у розстановці акцентів у державі, посилення виховної роботи серед молоді по прищепленню їй любові до Батьківщини - України, до її цінностей, до ролі України в світі і в Європі. Ставлення України до всіх процесів у внутрішньому житті і зовнішній політиці.

Музей брав участь в регіональному етапі огляду – конкурсу серед колективів  ВНЗ I - II рівнів акредитації  «Кращий музей навчального закладу – 2007»

Метою і завданням  музею сьогодні   залишається сприяння формуванню у молоді патріотізму, розширенню її світогляду і вихованню пізнавальних інтересів і здібностей, розвитку суспільно-політичної активності, виробленню практичних навичок пошуково-дослідницької роботи, вдосконаленню навчально-виховного процесу. Він є базою для роботи з обдарованою молоддю, а також для показу та проведення цікавих заходів.

У музеї  наявна наступна документація:

1. Положення про музей історії навчального закладу.
2. Річний план роботи на 2015 – 2016 рр.
3. Книга обліку відвідування музею.
4. Книга інвентарна.
5. Книга відгуків.
6. Паспорт музею.
7. Акти обстеження музею.
8. Облік виставок музею історії навчального закладу.

На фоні сучасних процесів, музею історії коледжу належить відігравати важливу роль у вихованні студентства на кращих традиціях нашого навчального закладу, сприяти не тільки пропаганді історичного минулого краю, але й залучати широке коло педагогічних працівників, студентської молоді до пошукової, краєзнавчої, науково-дослідницької роботи через музейну справу.

У період створення музею комплектування фондів підпорядковувалося завданням побудови експозицій. Коледжівський  музей не збирає будь-які пам’ятки, а комплектує їх фонд відповідно до своїх завдань і профілю. Фонди музею  комплектуються систематично. У музеї зберігається написана в 1991 році викладачем суспільних дисциплін Посадовим В.К. «Історія радгоспу-технікуму «Перемога», яка базується на матеріалах книги наказів, річних звітів, альбомів випускників технікуму, матеріалів з історії технікуму довоєнного та частково - післявоєнного періодів написаних Коганом І.Й, та спогадів викладачів: Коломійцевої О.О., Логінова В.І., Логінової H.C., Онищенка В.Д. Меленчука О. Й, Бабкова А. А., Мовчан А. А.
Щороку музей поповнювався і поповнюється експонатами. Серед них альбом: «500-річчя Запорізького козацтва і ми» (1991-1992рр), «Кращі випускники заочного відділу» (1992р.), «Наші ветерани» (1993р), «Спортивне життя» 1994р), «Естафета спортивного життя колективу» (1997р), «Спортивно-трудовий табір»( 1965р.), «Кіно і час» (зустрічі колективу технікуму з видатними акторами кіно і театрів). Особливо потрібно відмітити альбом «Технікум в 1996-1997н.р.», який створювався в дуже складних економічних і фінансових умовах.  Необхідність створення цього альбому  була викликана тим, що у музеї є певні обмеження з показу історії технікуму і цю проблему вирішує альбом. У ньому показана навчально-виховна робота за 199б-1997н.р., а також екскурсія студентів технікуму на зимових канікулах в Західну Україну під керівництвом викладача Борща В.В., а також «День знань» проведений в 1995р. Пошуківцями створено альбом «Бойовий шлях  4-ї Гвардійської Червонопрапорної Апостолово-Віденської дивізії в роки Великої Вітчізняної війни, накопичено матеріал з проходження студентами коледжу практики у Німеччині (звіти студентів, альбоми з фотокартками) 1997, 2006, 2000-2002, 2005. Кожне відділення має альбоми з історії розвитку. Музей щорічно поповнюється фотографіями студентських груп (2005-2014). 2012 року було створено нові альбоми «Випускники коледжу на підприємствах району та області», «Шануймося, бо ми того варті!» (зустрічі випускників).

Фонд музею коледжу налічує записи концертів на касети з участю хорових колективів студентів та викладачів, вокально-інструментального ансамблю, духового оркестру, клубу любителів гітари, солістів та ін. Записи зроблені в різні роки. Що ж до сучасних записів, то вони зберігаються на дисках. Музей історії навчального закладу був відкритий 1 вересня 1992 року. Знайомство з коледжем починається з ознайомленням  його історії – перша виховна година  для студентів нового прийому проходить у музеї (згідно графіка екскурсій ).

У музеї проводяться тематичні екскурсії:

1.  Історія коледжу.
2. З історії розвитку художньої самодіяльності коледжу. (Враховуючи той факт, що студентський жіночий хор технікуму в 1964р. був удостоєній високого звання народного самодіяльного хору України, а також і інші види художньої самодіяльності).
3. Українська світлиця.
Ці екскурсії прищеплюють студентам любов до Батьківщини, учбового закладу, гордість за наш колектив. Це підтверджується тими записами в кнізі відгуків, яка ведеться в музеї.

Важливе місце в організації роботи музею зайняло питання його обладнання. Було вирішено виготовити планшети з окремих періодів історії технікуму на яких текстом і фотокартками відображувати події. Матеріал, який підлягає показу, вирішено розмістити у виготовлених тумбах  під склом. Цей матеріал щорічно доповнюється, удосконалюється.

У зв'язку з тим, що в музей було передано велику кількість фотокарток, з них були відібрані ті, які відповідають певним періодам історії коледжу. А потім кінофотолабораторією ще  технікуму (зав. Перхунков Сергій) вони були перефотографовані і розмножені в необхідній кількості.
Роботи по оформленню стендів були виконані художником Запорізького державного художнього фонду Ампіловою Людмилою Петрівною.

Оформлення експозицій  було виконано відповідальним за створення музею, ним же були підібрані матеріали для  розміщення їх у тумбах- вітринах.

Перший експозиційний розділ - «Традиції навчального закладу». Це інформація щодо інноваційного підходу у проведенні методичних семінарів (2011-2013), папка з матеріалами про життєвий шлях кожного з директорів «Дорога довжиною у життя» (2013), фото літопис коледжу (2011-2014).

Другий - по тематиці  «Святкування 60-річчя технікуму» (технікум був заснований у 1926 році. Але у зв'язку з тим, що він був розташований у пристосованих приміщеннях і в цей час уже почались роботи по будівництву нового учбового корпусу, було вирішено святкування перенести в новий учбовий корпус, що і сталося у 1992 р.).

Третій - «Практика студентів на підприємствах району та області» розповідає про проходження практики студентами на підприємствах району та області.

Четвертий висвітлює результати конкурсів, в яких беруть участь студенти, зокрема «Кращий студент року».

П’ятий розповідає про Велику Вітчізняну війну та участь в ній викладачів та співпрацівників технікуму. З першого дня діяльності музею в ньому створено куточок, присвячений випускникам, які служили  в Афганістані – Комарін Ю., Бородавко О., Чирва В., Полєжаєв В. Тут зберігаються їх листи та оформлені альбоми. Характерізуючи музейний фонд, слід відзначити, що серед експонатів багато речових пам'яток: гільзи, осколки снарядів, гранат, каски( радянські і німецькі), солдатські фляги, компаси, планшет, військовий одяг. Музей постійно задіяний у навчально-виховному процесі. Традиційними стали вечори-зустрічі, присвячені Дню Перемоги, Дню звільнення міста ( 27 жовтня), Дню виводу військ з Афганістану. Щорічно рада музею вітає всіх ветеранів з Днем Перемоги, Днем візволення міста, надсилають вітальні листівки або ж надають привітання у районну газету.

Шостий присвячений художній самодіяльності та досягненням колективу коледжу  в спорті.

Сьомий показує наші здобутки у науковій, дослідницький та методичній роботі. Художнє оформлення експозицій здійснюється радою музею і активом, експозиції естетично оформлені.

На сьогодні голова ради музею коледжу – Коноваленко Ольга Анатоліївна. З 2009 року відповідальним за роботу музею прізначено викладача української мови та літератури Живицю Л.О. Тоді ж і створено нову раду музею: пошукову роботу очолює викладач історії Курносик В. В., фондовою та експозиційною опікується Живиця Л. О., просвітницькою керує викладач історії Дєнєжна В.В., викладач української мови Черніговська В. С., заступник директора з виховної роботи Васюков О. А.

Актив музею: Дерюга К., Майборода У.(юридично–інформаційне відділення),  Холод С., Демченко М.(технолого-економічне відділення), Москаленко А., Стріжко А., Таранко О. (ветеринарне відділення), які є громадськими екскурсоводами.
Просвітницька робота музею не зводиться лише до проведення екскурсій. Музей відвідують з інтересом не тільки студенти коледжу, але й учні шкіл, випускники попередніх років, батьки студентів під час батьківських зборів і днів відкритих дверей.

Відвідали у свій час музей головні ветлікарі Запорізької області, учасники Великої Вітчізняної війни, які візволяли Василівський район, республіканська методична комісія зоотехнічних дисциплін, члени республіканської методичної комісії правових дисциплін, керівники банків області, представники райдержадміністрації, представники    Міністерства агропромислового комплексу та обладміністрації, академік НАМ, професор В.З. Янчук і ін.

У музеї побували і іноземні делегації: представник Ради міжнародної освіти з сільського господарства та Міністерства сільського господарства Нідерландів, делегація викладачів - аграрників фахових шкіл Німеччини та інші.
За період існування музею кількість відвідувачів збільшується, оскільки це не тільки групи нового набору, а й гості, і випускники, і представники молодшого покоління. У 2014-2015 н.р. було проведено 27 екскурсій. На екскурсіях побували 647 чоловік. Екскурсії проводяться протягом 45-50 хвилин.

У музеї є книга відгуків. Ведеться облік експонатів (майже 297). У кнізі обліку-екскурсій, виданій нам Запорізьким краєзнавчим музеєм, ведеться облік проведених екскурсій і звітів за кожен рік.

Особливості музею навчального закладу візначають і форми його участі у навчально-виховному процесі Матеріали музею активно використовуються під час різноманітних заходів, під час занять історії «Партізанський рух у роки Великої Вітчізняної війни», української літератури «Українська література ХХ ст.», під час підготовки викладачами  конкурсних матеріалів «Опис передового педагогічного досвіду» до виставки у НМЦ, оскільки зберігаються матеріали роботи циклових комісій. Таким чином , музей стає накопичувачем  матеріалів, які не тільки поглиблюють і розширюють знання студентів, а й сприяють посиленню емоційного забарвлення занять, виховних годин.

При музеї коледжу діє лекторій «Дорогами рідної країни».
Цікавою формою роботи музею є традиційна зустріч з випускниками навчального закладу.
Найрізноманітнішими можуть бути форми роботи музею, щодо патріотичного виховання. Насамперед, це пошукова робота, пов'язана з історією Другої світової війни. Інноваційна робота гуртка - це робота гуртка «Стежками Запорізького краю». Так музеєм надавалася допомога у підготовці до науково – практичної конференції «Будь славен, краю, наш Запорізький!», присвяченої 75 – річчю річниці утворення Запорізької обл.
Сучасні події на Сході продиктували нові тематики щодо створення експозицій.
Одним з найважливіших завдань гуртка є збір місцевих краєзнавчих матеріалів для подальшого використання їх у навчально-виховній роботі.

З метою популярізації  історії  міста наш музей підтримує постійні зв’язки з Василівським історико-архітектурним  музеєм – заповідником «Садиба Попова». Музей-заповідник «Садиба Попова» займає будівлі відомого колись у Європі палацово-паркового ансамблю-маєтку генерала Василя Степановича Попова, побудованого у 1894 році місцевими майстрами-будівельниками та кріпаками з Полтавщини та Чернігівщини. Проект виконано фінським (шведським) архітектором Стюнкелем. Існують відомості, що автором проекту Палацового комплексу і багатьох його елементів є всесвітньо відомий російський архітектор Микола Бенуа.
«Українська світлиця»

У 2011 році було створено другу залу музею «Українська світлиця». Над проектом створення безпосередньо працювали студенти. У результаті пошукової роботи студентів і викладачів була зібрана етнографічна колекція, що стала основою фондів  музейної кімнати. Концепція музейної кімнати, яка відтворює типовий інтер’єр української хати, виникла не випадково: хотілося не лише максимально достовірно відтворити побут українців минулого, а й побудувати свою світлицю-затишне й урочисте водночас місце зустрічі однодумців. Відтоді студенти  збираються у світлиці для проведення засідань, оволодівають музейною справою. Експозиція складається з трьох розділів: «Предмети селянського побуту ХІХ ст..», «Інтер’єр української хати – світлиці ХІХст.», «Творчість студентської молоді».

У світлиці  створено експозиції, які відповідають тематиці.  Експонати музею збирають студенти  під керівництвом викладачів. Так вони  здобувають необхідні для самостійної роботи знання і навички, оволодівають методами пошуково-дослідницької роботи. Сприяє поповненню фондів і  щорічна науково – технічна конференція.

Найцікавіші експонати – жорна, прялка, жлукто, потемнілі від часу ікони, дерев’яні ночви. Тут і вироби юних умільців –  художня  вишивка, писанкарство, рукоділля. Досить цікавим виставковим матеріалом є макітри, горщики та глечики. Дані експонати мають різноманітну етнографічну приналежність, а також вікову різницю від кінця XIX –до початку XX ст. але всі вони мають історичну цінність, як німі свідки розвитку українського народу історії. У  музеї представлений традиційний для української ментальності святий кут, який демонструє ікони трьох святих, молитвослов, обереги. Унікальною є колекція писанок, виконаних у різних технологіях. А також колекція прасок, які були зібрані з різних районів Запорізької області.

Не кожний музей навчального закладу має в своїх скарбницях старовинний одяг, виготовлений із справжнього домотканого полотна, оздоблений неповторною українською вишивкою (XІX ст).

Традицією з 2012 року стало проведення тематичних виставок із залученням викладачів і студентів. За підтримки викладача історії  Курносика В. В. було організовано виставку нумізматики, оскільки викладач сам колекціонер, викладачі Живиця Л. О. і Дєнєжна В. В. організовували виставку писанок, проводили майстер-класи з писанкарства. До свята Масляної у 2013 році  проведено виставку ляльок-мотанок. У вересні 2015 року організовано виставку до 80-ї річниці з дня народження  колишнього директора  Меленчука О. Й.  У жовтні  відбулася персональна виставка викладача юридичних дисциплін Дімітрової Т. В. «Моє старе нове захоплення».

Музей історії коледжу технічно оснащений: телевізор, відеомагнітофон, DVD-плеєр, відеоапаратура, що дає змогу демонстрації записів під час різноманітних заходів.

Робота музею та життя коледжу висвітлюється на сторінках районної газети, яка стає одним із експонатів розділу «Ми і про нас».
Методичне керівництвом музеєм здійснює районне управління культури.

Музей історії  Василівського коледжу є своєрідною творчою лабораторією виховання молоді, у якій на основі особистісно орієнтованих підходів, застосування різних видів практичної діяльності здійснюється формування якостей громадянина України.


Адміністрація коледжу запрошує гостей.
Живиця Л. О.

 

Відеоматеріали музею коледжу

 

Музей історії коледжу

 

 Музей коледжу у фотографіях

 

Музей коледжу
Музей коледжу. Фотографія №1

 

Музей коледжу
Музей коледжу. Фотографія №2

 

Музей коледжу
Музей коледжу. Фотографія №3

 

Музей коледжу
Музей коледжу. Фотографія №4

 

Музей коледжу
Музей коледжу. Фотографія №5